Kako napraviti ‘best of’ bez velikog klasičnog hita

    1728

    10000 Maniacs

    Campfire Songs: The Popular, Obscure & Unknown Recordings

    Datum izdanja: 23.02.2004.

    Izdavač: Elektra / Dancing Bear

    Žanr: Folk-Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Planned Obsolescence
    2. My Mother the War
    3. Tension
    4. Scorpio Rising
    5. Like the Weather
    6. Don’t Talk
    7. What’s the Matter Here?
    8. Hey Jack Kerouac
    9. Verdi Cries
    10. Trouble Me
    11. Poison in the Well
    12. You Happy Puppet
    13. Eat for Two
    14. Stockton Gala Days
    15. Candy Everybody Wants
    16. These Are Days
    17. Because the Night (Live – MTV Unplugged)
    1. Poppy Selling Man
    2. Can’t Ignore the Train (Demo)
    3. Peace Train
    4. Wildwood Flower
    5. Hello in There
    6. To Sir, with Love (Live – MTV Rock N’ Roll Inaugural Ball) (feat. Michael Stipe)
    7. Everyday Is Like Sunday
    8. These Days
    9. I Hope That I Don’t Fall in Love with You
    10. Starman
    11. Let the Mystery Be (Live – MTV Unplugged) (feat. David Byrne)
    12. Noah’s Dove (Demo)
    13. Circle Dream (Alternate Lyrics Demo)
    14. Eden (Alternate Lyrics Demo)

    Priča koja traje dvanaest godina počinje u Jamestownu, industrijskom gradiću države New York 1981. godine. Bend 10000 Maniacs svoje je ime dobio po niskobuđetnom horror filmu “2000 Maniacs”, kao da su time željeli reći da i oni nikada neće biti dio onoga što se zove ‘mainstream’.

    Napajani snagom i zvukom bendova i izvođača kao Gang Of Four, Talking
    Heads, The Mekons, The Psychedelic Furs ili Elvis Costello, svoju su
    karijeru vodili mirno u zavjetrini velikih glazbenih događanja
    osamdesetih. Muziku koju su stvarali, voljeli su nazivati ‘radničkom’ (u
    vrijeme nastanka svi su članovi radili nekakve poslove ili u lokalnoj
    tvornici ili u školi i slično).

    Iako bez velikih pravih hitova tokom karijere, pronašli su put do srca brojnih obožavatelja. Kako? U prvom redu iskrenim, uvijek aktualnim tekstovima u izvedbi pjevačice odličnoga glasa Natalie Merchant, kako i odlučnošću da svoj stil guraju ne mjenjajući se ni poslije potpisivanja za veliku diskografsku kuću Elektra, koja ih je uzela pod svoje 1985. godine. Tek albumom “In My Tribe” 1987. godine postižu zapaženiji uspjeh i veću pozornost publike.

    Muziku podržava

    Ironično, ali istinito je to da su tek na kraju svoje zajedničke karijere 10000 Maniacs postigli najveći rezultat. Naime album “MTV Unplugged” iz 1993. godine prodan je u više od tri milijuna primjeraka širom svijeta, daleko više nego ijedan njihov album do tada. U najvećoj mjeri tome je pridonijela obrada pjesme “Because The Night” Brucea Springsteena i Patty Smith. I danas gotovo svi ovaj sastav povezuju isključivo samo s tom pjesmom.

    Da je to pogrešno, evo vam i dokaz. Upravo izašla kompilacija “Campfire Songs” punim imenom “The Popular, Obscure & Unknown Recordings” zbirka je najboljih stvari ovoga benda, koncipirana je kroz dva diska.

    Krenimo redom. Prvi disk nazvan “The Most Popular Recordings” sadrži kako mu i ime govori najpopularnije skladbe. Ovo je uistinu pravi presjek karijere jer kronološki prati razdoblje djelovanja ‘manijaka’. Tu je ukomponirano svih sedam snimljenih albuma. Slušajući te pjesme teško je za shvatiti kako to da nisu uspjeli postići veće uspjehe i popularnost.

    Natalie Merchant svojim super glasom svakoj stvari ostavlja pečat, daje im posebnu boju i dimenziju. Svakako ona je zaštitni znak ovoga banda. Obratite pozornost kako se njene vokalne izvedbe razvijaju tokom godina, od ranijih pjesama kao “Planned Obsolescence” ili “My Mother The War”, kada je bila još teenagerica, do zadnje faze kada je ona već skroz formirana pjevačica koja zvuči stvarno zrelo.

    A što reći o samim pjesmama? Upečatljivi tekstovi uvijek su bili jedno od glavnih oružja. “What’s The Matter Here ?” bavi se problemom zlostavljanja djece, izvrsna “Don’t Talk” izbacuje iz sebe frustracije suživota s alkoholičarem dok “Eat For Two” progovara o trudnoći teen djevojke. Sjajne “Trouble Me”, te posebno “Like The Weather” i “Candy Everybody Wants” su pravi biseri ove kolekcije. Posjeduju zrno genijalnosti dovoljno veliko da se te stvari pamte zauvijek. Sve zajedno, ovdje je sedamnaest pjesama koje će vam ponuditi pravi uvid u ono što je ova grupa nekada radila.

    Drugi disk nazvan “The Obscure & Unknown Recordings“, kvalitetom je ispod prvoga, ali je i zamišljen je kao bonus dodatak svim fanovima. Treba izdvojiti “To Sir With Love” otpjevana u duetu s Michaelom Stipeom, odnosno duet s jednim od svojih uzora Davidom Byrneom na “Let The Mistery Be”. Od ostalih, zanimljiva je i obrada “Starman” Davida Bowiea, dok je potpisniku ovih redova neuspješan pokušaj obrade “Everyday Is Like Sunday” od Morrisseya (istinu za volju, Morrissey je toliko unikatan da ga je gotovo nemoguće kopirati).

    Dakle “Campfire Songs” s punim pravom možemo nazivati i ‘best of’ grupe 10000 Maniacs, te je nakon jedanaest godina prestanka zajedničkog rada (ne i prestanka solo rada članova), bilo je i krajnje vrijeme da se objavi na tržište. Svakako preslušati i spremiti na vidljivo mjesto u vašoj arhivi.

    Muziku podržava