Jazz priča slavnih glazbenika

    1287

    Dave Holland Sextet

    Pass It On

    Datum izdanja: 29.09.2008.

    Izdavač: EmArcy / Aquarius Records

    Žanr: Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. The Sum of All Parts
    2. Fast Track
    3. Lazy Snake
    4. Double Vision
    5. Equality
    6. Modern Times
    7. Rivers Run
    8. Processional
    9. Pass It On

    Kontrabasist, bas gitarist, čelist, klavirist, gitarist i skladatelj te voditelj kvinteta i big banda, Dave Holland je jedna od zvijezda koje će nastupiti na ovogodišnjem Zagreb Jazz Festivalu.

    Holland će nastupiti s kvintetom u kojem sviraju njegovi dugogodišnji suradnici: saksofonist Chris Potter, trombonist Robin Eubanks, bubnjar Nate Smith i vibrafonist Steve Nelson. O Nelsonu, koji je više od deset godina član njegova kvinteta, Holland je rekao: “On je genijalac, jedan od najkreativnijih glazbenika s kojima sam dosad svirao. Svi ga u skupini neizmjerno vole i iskazuju snažne glazbene osjećaje prema njemu.”

    Većina ostalih glazbenika njegova kvinteta s Hollandom su počeli svirati krajem prošloga stoljeća. Jedini koji tek nekoliko godina surađuje s njim je Smith koji je zamijenio Billya Kilsona, ali i on je već stekao iskustvo sviranja s Kvintetom s kojim je prije dvije godine snimio album “Critical Mass”.

    O značaju dugogodišnje suradnje s istim, posebice mladim glazbenicima rekao je: “To je srž. Poput srčike u jabuci. Kvintet koji u nepromijenjenoj postavi djeluje godinama vrlo je značajan dio mog pristupa. Zahvaljujući tome glazbu mogu razvijati mnogo brže nego da sviram s potpuno novim sastavom. Iako su svi mlađi od mene – u mojem se sastavu predstavlja nekoliko naraštaja svirača; imamo pedesetogodišnjaka, četrdesetogodišnjaka i tridesetogodišnjaka – i ja imam koristi od sviranja s tim glazbenicima. To nam omogućuje suradnju s mnogim različitim osobnostima.”

    Muziku podržava

    No za snimanje svojeg novog albuma, “Pass It On“, Holland je proširio i izmijenio postavu. Snimio ga je sa sekstetom u kojem je od stalnih članova svoje skupine zadržao jedino Eubanksa, a angažirao je afirmirane glazbenike suvremena jazza: alt saksofonista Antonia Harta, trubača Alexa Sipiagina, klavirista Mulgrewa Millera i bubnjara Erica Harlanda. Za svakoga od njih ostavio je dovoljno prostora omogućivši im da njegov glazbeni koncept osvježe vlastitim improvizacijama.

    Iako je plodan autor, Holland je poznat po poticanju članova prema skladanju za skupinu. Tako je na album uvrstio skladbu “The Sun of All Parts” Robina Eubanksa, te osam vlastitih. Naslovnu skladbu albuma posvetio je preminulom bubnjaru i udaraljkašu Edu Blackwellu, nekadašnjem suradniku slavnog Ornettea Colama, a “Rivers Run” multiinstrumentalistu i skladatelju Samu Riversu s kojim je svirao i snimio niz albuma, a Rivers mu je uzvratio poštovanje pridruživši mu se na snimanju prvog Hollandovog samostalnog albuma “Conference of the Birds” iz 1972., tada pod snažnim utjecajem free jazza.

    Iako je Holland s legendarnim Milesom Davisom svirao krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih, izvedbe na ovom albumu na tragu su glazbe što ju je Davis ostvarivao sredinom šezdesetih s jednim od svojih najznačajnijih kvinteta u kojem su svirali tenor i sopran saksofonist Wayne Shorter, klavirist Herbie Hancock, kontrabasist Ron Carter i bubnjar Tony Williams.

    Ta glazba, ali i suradnja s Davisom ostavili su neizbrisiv trag u njegovoj karijeri i zacrtali smjernice na kojima razvija svoj iskaz. “Bio je to prvi stalni sastav u kojem sam svirao, a koji je djelovao kontinuirano”, rekao je. “Iza sebe smo imali mnogo tjedana rada. Morao sam se usredotočiti samo na to kako razvijati glazbu, a s Milesom se ona razvijala vrlo brzo.

    Uvijek smo išli naprijed. Bio je poseban vođa. Mnogo sam naučio gledajući kako smireno vodi sastav i dozvoljava glazbenicima da se izraze. Kad bi došli u studio čekale bi nas note, a mi smo trebali pronaći način kako da ih odsviramo, što je bilo zanimljivo i izazovno. Zbog toga smo uvijek bili svježi i spontani. Ponekad je odsvirao neki trik na koji smo morali reagirati vrlo brzo. Morali smo biti spremni na neočekivane poteze.

    Tijekom tog razdoblja, kraja šezdesetih i u sedamdesetim godinama usredotočio sam se na glazbu za koju sam bio najviše zainteresiran i koju sam želio razvijati. Bila su to zanimljiva i poticajna vremena. Cijeli život nastojim slijediti glazbene smjernice koje su meni važne. Ali, kao i u svemu, treba ići dalje i pronalaziti nove izazove i nove načine izražavanja.”

    Holland je u izvedbe na ovom albumu utkao vlastitu glazbenu vizuju zasnovanu na svojem cjelokupnom bogatom iskustvu što ga je stjecao svirajući s vodećim jazz glazbenicima: Joeom Hendersonom, Benom Websterom, Colemanom Hawkinsom, Chickom Coreom, Stanom Getzom, Herbiem Hancockom ili Patom Methenyem.

    Sudeći prema glazbi na ovom albumu, publika na zagrebačkom koncertu osjetit će dašak povijesti jazza i osebujnu jazz priču u izvedbi njegova kvinteta koji je već četvrt stoljeća jedan od najznačajnijih sastava suvremena jazza.

    Davor Hrvoj (Preuzeto iz Novog lista od 26. listopada 2008.)

    Muziku podržava