Gypsy punk s komercijalnim daškom Ricka Rubina

    1776

    Gogol Bordello

    Trans-Continental Hustle

    Datum izdanja: 27.04.2010.

    Izdavač: American Recordings

    Žanr: Gypsy, Punk

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Pala Tute
    2. My Companjera
    3. Sun Is On My Side
    4. Rebellious Love
    5. Immigraniada (We Comin’ Rougher)
    6. When Universes Collide
    7. Uma Menina
    8. Raise The Knowledge
    9. Last One Goes The Hope
    10. To Rise Above
    11. In The Meantime In Pernambuco
    12. Break The Spell
    13. Trans-Continental Hustle

    Najpopularniji gypsy bend Gogol Bordello, nedavno je izdao je novi album “Trans-Continental Hustle” koji nastavlja tradiciju zanimljivog zvuka svojih prethodnika.

    O Gogol Bordellu se nema što novog reći, bend je vrlo uigran, razigran, žestok i pruža vrhunske live performanse kojima na najbolji način predstavljaju studijske albume, pa vjerujem da ćemo imati prilike čuti i “Trans-Continental Hustle” u Zagrebu, kao što smo vidjeli i promocije prošlih albuma.

    “Trans-Continental Hustle” sadrži 13 skladbi za koje smatram da su izgubile dio Bordellovske prepoznatljivosti zbog niza nešto mirnijih pjesama u kojima su prigušeniji gypsy elementi koji su uvijek bili izbacivani u prvi plan, a vidi se da je i Brazil unio djelić svojeg repertoara u rukopis Eugenea Hütza (frontmen Gogol Bordella već nekoliko godina živi u Brazilu).

    Zanimljivost albuma je da je bend po prvi puta u karijeri u potpunosti prepustio producentski posao nekom drugom, a da se oni uopće nisu miješali. Producent je legendarni Rick Rubin koji je znao složiti pjesme Johnnya Casha, Peppersa, Metallice i mnogih, mnogih drugih, ali nekako sam dojma da se nije baš skužio s Gogol Bordellom jer su pjesme najkomercijalnijeg zvuka dosad, često im je izbačena žestina nauštrb nešto sporijih tema, a ukupan dojam je mogao biti mnogo bolji nego što je ovako.

    Muziku podržava

    Razigran početak s “Pala Tute” je odličan izbor za otvaranje albuma jer je to jedna od najboljih skladbi na albumu, gotovo idealan singl zbog miksa romskog i komercijalnog što nedostaje velikom dijelu albuma “Trans-Continental Hustle”, posebno na njegovoj drugoj polovici i pjesmama kao što su “Raise the Knowledge” ili “Last One Goes the Hope“.

    Od pravih killera, izdvojio bih još svakako “My Companjera” koja ima onaj punkerski štih koji ih je proslavio ili baladu “When Universes Collide” koja bi zbog svojeg pijevnog refrena mogla postati pravi koncertni hit. Ostatak ipak balansira između dobrog i prosječnog što je podosta razočaravajuće nakon niza vrlo zanimljivih albuma kojima su postepeno ‘dizali’ svoj zvuk do vrhunca sa “Super Taranta!” iz 2007.

    Iako je trebao biti korak naprijed, “Trans-Continental Hustle” to nije jer se na njemu osjeća stagniranje, ako ne i nazadovanje u odnosu na ranije albume. Glazbene kulise su okrenute komercijalnijim temama, a time su izgubili veliku količinu energije koje su vrlo često nosile pjesme Gogol Bordella.

    Nekoliko pjesama se ističe, pa vjerujem da će one biti temelj dijela koncerata gdje će se predstavljati nove pjesme, iako vjerujem da i one ‘malo slabije’ zvuče mnogo bolje uživo, nego ovako suhoparno na albumu.

    Bilo kako bilo, Gogol Bordello su i dalje predvodnici gypsy revivala, sposobni razdrmati velik broj ljudi, nešto slično kao Flogging Molly na terenu celtic-punka. Oba benda imaju velikih sličnosti (imigracija, odlične live-svirke, duge turneje, ‘multi-kulti’ članovi, tradicionalni instrumenti…), a najvažnije je to što svojim fanovima vole pružiti vrhunsku zabavu na koncertima, pa tek tada do izražaja dođe ono što su mislili reći na albumu. Tako vjerujem da će biti i s albumom “Trans-Continental Hustle”.

    Muziku podržava