Filozofski pogled post punka

    1285

    Scumbag Philosopher

    It Means Nothing So It Means Nothing

    Datum izdanja: 13.06.2011.

    Izdavač: Words On Music

    Žanr: Post-Punk

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Trickbox Exercise
    2. I Like Sums
    3. Your Heroes At Home
    4. Isolation
    5. Scumbag Philosopher
    6. God Is Dead So I Listen To Radiohead
    7. Sunshine Corporation
    8. Social Networking Site
    9. On The Shortwave

    Albumi kraći od 30 minuta često znaju biti jednostavno ‘prekratki’. Taman kad se slušatelj najbolje uživi u album, CD završi zbog čega ga se mora ponovno pokrenuti ili promijeniti.

    Dva velika ‘mala albuma’ koji su me se jako dojmili u zadnjih desetak godina bili su “Veni Vidi Vicious” švedskih garage punkera The Hives i power pop dragulj Weezera “Weezer (The Green Album)” jer su svaki na svoj način prezentirali svoj žanr u najboljem svjetlu. Scumbag Philosopher sa svojim prvijencem također je na tom tragu.

    It Means Nothing So It Means Nothing” jedan je karakterističan post punk album iz ere početaka spomenutog žanra jer jako nalikuje na radove The Falla, Wirea i Gang of Foura s izrazitim bas dionicama koji daju izvrsnu ritmiku pjesama, pa ujednačeni gitarski riffovi idilično upotpunjuju glazbene kulise, dok su vokalne dionice posložene kao da ih je slagao Mark E. Smith jer tu ima vrlo malo pjevanja, više ih možemo nazvati recitacijama.Teme na albumu su očekivane, barem ono što bi si svatko mogao i zamisliti od imena benda i albuma. Kroz prizmu filozofskih motiva (Nietzcheova djela jedan su od pokretača benda), bend se okrznuo o moderno društvo lažnih idola i konzumenata, pa osim jakog glazbenog dijela, možemo reći da smo sa Scumbag Philosopherom dobili i jak tekstualni bend u društvu danas.

    Najupečatljivija pjesma na albumu svakako je “God Is Dead So I Listen To Radiohead“. Mnogi traže bilo kakav smisao života i kako se u njemu snalaziti, a kroz ovu skladbu bend je uspješno pokazao vlastite strepnje mladog i ‘izgubljenog’ čovjeka koji kroz filozofiju, vjeru i glazbu pokušava ispuniti sve svoje ovozemaljske potrebe.

    Muziku podržava

    Sljedeća ključna stvar albuma je “Heroes At Home” koja na jednako dramatičan način prikazuje idolizirane ljude kao obične smrtnike koji rade iste stvari kao i bilo tko od nas. Poruka Scumbag Philosophera je jasna: time što su svjetski poznate face nisu ništa posebniji i drugačiji od nas.

    Uvodna “Tickbox Exercise” najbolji je uvod u album zbog svojih urnebesnih melodijskih obrata iz kojih gitare pršte kao da im je to posljednji dan života, “Isolation” je gotovo pop pjesma (u odnosu na ostatak albuma) s vrlo neurotičnom noise atmosferom, dok “Scumbag Philosopher” ubija svojom psihodeličnošću.

    Nekada su se zvali Fuck Dress, a danas su Scumbag Philosopher što na kraju ne znači pretjeranu promjenu jer je ovo bend na kojeg valja obratiti pažnju. Kroz stare motive prošarali su najbitnijim trenucima glazbene i filozofske povijesti u frenetičnom dijelu koji se u hipu sluša nekoliko puta u nizu.

    Razlog tome sigurno je manjak pjesama i minutaže jer devet pjesama i 28 minuta je premalo, ali time je “It Means Nothing So It Means Nothing” dobio na svojevrsnoj fluidnosti jer nema nepotrebnih ‘fillera’, sve ‘teče kao po loju’.

    Volio bih da sljedećim albumima još sigurnije i dublje krenu ovih putem jer će sigurno uspjeti pridobiti mnoge svojim vizijama spajanja različitih spektara društveno-kulturoloških sfera. “It Means Nothing So It Means Nothing” jako je dobar početak priče o tome.

    Muziku podržava