Dur ili mol – Thriceu je svejedno

    1694

    Thrice

    Major/Minor

    Datum izdanja: 19.09.2011.

    Izdavač: Vagrant

    Žanr: Alternative, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Yellow Belly
    2. Promises
    3. Blinded
    4. Cataracts
    5. Call It In The Air
    6. Treading Paper
    7. Blur
    8. Words In The Water
    9. Listen Through Me
    10. Anthology
    11. Disarmed

    Ne događa se često da se fanovi nikako (ni otprilike) ne mogu usuglasiti oko najboljeg albuma nekog benda. Thrice su u svojih 12-ak godina postojanja umlatili čak sedam albuma, i baš svaki put napravili nekakav pomak i promjenu.

    Diverzificirani odgovori kome je bolji “Beggars”, kome “Vheissu“, a kome “The Artist in the Ambulance”, dobili su još jednu oporbenu opciju – “Major/Minor“.

    Ima elemenata sa svega spomenutog, a konsenzus je da je ipak, očekivano, najbliži nastavku na “Beggars”. Od pjesama treba istaknuti uvodnu “Yellow Belly” koja predstavlja jednu od najmračnijih i agresivnih stvari njihove karijere, ili s druge strane power laganicu alternativnog svijeta “Word Sin the Water“. Kad krene “Treading Paper” čovjek se sjeti čak i Coldplaya, ali se stvar jako široko razvije i, u društvu bolne “Call It in the Air“, predstavlja vrhunce albuma.

    Teme albuma opet su biblijskog karaktera, ali je ovoga puta vokal Dustin upozorio: ‘Da, ja sam sljedbenik Isusa Krista, ali poruke pokušavam balansirati tako da se u pjesmi može pronaći i netko tko ne dijeli moje mišljenje. Uostalom, takvih ima i u samom bendu’ (mislio je na stvar “Listen Through Me“). Osim tog specifičnog vokala koji iznaša većinu pjesama, treba spomenuti i “Cataracts” gdje bas jako veseli svojom dominacijom.

    Muziku podržava

    Kraj albuma je ‘u glavu’ podsjetnik na pravi Thrice. “Anthology” i “Disarmed“, koja jako podsjeća na jednu stvar s “Vheissu“, ali mozak se ne sjeća koju…

    Dakle, album nad albumima. Recimo da ga se može opisati malo gitarističkijim (što god to značilo), direktnijim i podosta jednoličnog tempa. Zvuk je ono što ga čini i dobrim i simpatičnim, jer su grandiozan zvuk uspjeli postići sa sirovim elementima, bez da zvuče prenakrcano. Zamislimo da Dredg nabavi producenta koji će od njih napraviti ponovno gladan garažni rock bend.

    Mala 50-minutna genijalnost još je jedan Thriceov izlet u borbu protiv nepotrebnog ušminkavanja, poliranja, peglanja i nabrijavanja. Nije teško prepoznati bend koji bi bio i poznatiji i uspješniji da je pribjegao nekim modernim metodama pisanja tipskih pjesama s masnim zvukom. Baš zato, nesputan željom za proboj u mainstream, Thrice ima jedan od albuma godine.

    Muziku podržava