Depeche Moreno

    1293

    ††† (Crosses)

    †††

    Datum izdanja: 11.02.2014.

    Izdavač: Sumerian Records

    Žanr: Elektronika, Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. †his Is A †rick
    2. †elepa†hy
    3. Bi†ches Brew
    4. †hholyghs†
    5. †rophy
    6. †he Epilogue
    7. Bermuda Locke†
    8. Fron†iers
    9. Nine†een Nine†y Four
    10. Op†ion
    11. Nine†een Eigh†y Seven
    12. Blk S†allion
    13. Cross
    14. Prurien†
    15. Dea†h Bell

    Koliko god bismo sada trebali ovom albumu pristupati iz elektronskog kuta, kroz prizmu nekakvog trip-hopa ili dream-popa, rijetko tko je u stanju čudi China Morena i ne sjetiti se Deftonesa.

    I ovdje tim mislima neće (ili barem ne bi trebao) napraviti nikakvu
    štetu za ostavštinu niti jednih niti drugih. Na kraju krajeva, Chino je
    uvijek bio ne-metalac
    , a tek od albuma “White Pony” naovamo je to
    postalo jasno i onima koji ga slušaju.

    Kada pogledamo naslovnicu albuma i te famozne križeve umjesto imena benda i albuma, ljudi redovito kažu “Witch house“. To je okultni i mračni pogled na elektronsku muziku pun svakojakih simbola koji su glavni razlog što je Chino krenuo u tom smjeru. Ali isto tako kaže – muzički to nema veze s time!I vjerojatno nema. Nema niti s Deftonesima. Nema niti s Far. Nema niti s Palms. Ili ipak ima…

    Dakle, Chino Moreno, Shaun Lopez (gitarist Far i lik koji već godinama skakuće oko Morenove karijere) i izvjesni producent Chuck Doom stvorili su ††† (iliti Crosses). Nisu nastali jučer, već 2011. kada su izbacili prvi EP. Godinu kasnije stigao je i drugi, a umjesto planiranog trećeg, odlučili su sve skupa spojiti u jedan konkretni cjelokupni album. Pet pjesama s prvog, pet s drugog i pet najnovijih raspoređene su tako da ide EP1, EP2, EP3 i tako tri puta. To je Crosses. A kako zvuči?

    Muziku podržava

    Onako kako Chino Moreno i zamišlja svoju muziku. Deftonesi su njegov sneni metal, Team Sleep lijepi nježni pop, Palms su ubacili malo Isis atmosfere, a Crosses je potpuni odlazak od organskog u elektroniku, trip-hop i modernu inačicu Depeche Modea, Nine Inch Nailsa, Portisheada i svega što Chino baca u tu njegovu dream-pop kantu.

    Singl “Bi†ches Brewnajbolji je pokazatelj na jednom mjestu u kojim sve smjerovima ide ovaj album. Elektronski slušljivo i, čisto za svaki slučaj ako baš netko nije odmah skužio tko je pjevač, na kraju je malo i (nepotrebno) zavrištao.

    †his Is A †rick” svojim hip-hop beatom i direktna electro-pop produkcija na “†elepa†hy” dovoljne su da se uđe u taj novi(ji) svijet ovog trojca, a trilogija spomenutog singla, “†hholyghs†” (kao što vidite, svaki ‘t’ u nazivima zamijenjen je križem) i ultra-lagane “†rophy” predstavlja jedan odlični muzički hat-trick!

    Nakon toga album pokazuje da je nekada i spretniji u obliku skraćenog EP-a, jer nešto ovako dugotrajno nismo doživjeli na niti jednom od njihovih dosadašnjih izdanja. Iznenađenje je eventualno jako pomodni i trendovski način pjevanja na “†he Epilogue“, dok “Prurien†” na jednom mjestu prikazuje simpatičnu elektronsku pop stvar s pjevanjem koje unaprijed znate kako će ići…

    Chino se u riječima držao svojeg provjerenog principa – religije, seksa i uobičajenih misli koje skaču iz stiha u stih. No, na to smo od njega već davno navikli…

    Ovim albumom Chino je postao čovjek koji je probao svašta u karijeri, a sve što je do sada napravio uspio je ponuditi na takav način da mu nitko nikada nije zamjerio niti ga zbog toga posebno izvrijeđao. Ne znam je li u pitanju njegov ‘boli me briga’ šarm ili je jednostavno postao čovjek koji je rockere i metalce toliko hipnotizirao svojim neškolovanim glasom da ga čak i mi trpimo i volimo slušati u skroz drugačijim vodama.

    Hoće li nastaviti ispipavati naše granice, vjerojatno ne zna ni on sam. Ali, neka čovjek uživa. Čini se da uživamo i mi…

    Muziku podržava