Dee Dee kakvu želimo i u čijoj glazbi uživamo

    1356

    Dee Dee Bridgewater

    Eleanora Fagan (1917-1959): To Billie With Love From Dee Dee

    Datum izdanja: 01.01.1970.

    Izdavač: EmArcy / Universal Music

    Žanr: Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Lady Sings the Blues
    2. All of Me
    3. Good Morning Heartache
    4. Lover Man (Oh, Where Can You Be?)
    5. You’ve Changed
    6. Miss Brown to You
    7. Don’t Explain
    8. Fine and Mellow
    9. Mother’s Son-In-Law
    10. God Bless the Child
    11. A Foggy Day
    12. Strange Fruit

    Poput mnogih pjevačica koje se nadahnjuju ostavštinom Billie Holiday i Dee Dee Bridgewater je snimila posvetu ovoj legendarnoj pjevačici, prema mišljenju mnogih najboljoj u povijesti jazz glazbe.

    No, ona je jedna od rijetkih koje su uspjele izbjeći zamku oponašanja. Naime, za razliku od umorne i nesretne žene s cvijetom u kosi, naslonjene na šank i s čašom u ruci, kako ju najčešće predstavljaju, Dee Dee Bridgewater pjevajući skladbe iz njezina repertoara iskazuje vlastiti karakter koji se očituje u poletu, vedrini i životnoj radosti.

    Uostalom više ne mora glumiti kao u kazališnoj predstavi “Lady Day” u kojoj je igrala naslovnu ulogu. U ovim izvedbama to je autentična Dee Dee Bridgewater. Sjajnu podršku pronašla je u novim suradnicima za koje tvrdi da su najbolji s kojima je do sad surađivala: saksofonistu i klarinetistu Jamesu Carteru koji je i sam snimio album posvećen Billie Holiday (“Gardenias for Lady Day”), kontrabasistu Christianu McBrideu, bubnjaru Lewisu Nashu, te pijanistu Edselu Gomezu koji je priredio nove aranžmane za sve skladbe uvrštene na ovaj album.

    Upravo zahvaljujući poticajnoj ritam-sekciji, te virtuoznom feelingašu Carteru, koji se šulja oko njezinog vokala, obogaćujući ga ovisno o karakteru pjesme, nadopunjavajući ga nježnošću ili bijesom, te koji rastura u solima, ostvarila je impresivne izvedbe još jednom potvrdivši status jedne od vodećih svjetskih jazz pjevačica.

    Muziku podržava

    To su standardi kojima je “Lady Day” udahnula osoban pečat i kroz koje je postavila nove, visoke standarde emotivne jazz interpretacije: “Lady Sings The Blues“, “All Of Me“, “Good Morning Heartache“, “Lover Man“, “You’ve Changed“, “Miss Brown To You“, “Don’t Explain“, “Fine And Mellow“, “Mother’s Son-In-Low“, “God Bless The Child“, “Foggy Day“, te “Strange Fruit” kao najosobnije i najpotresnije svjedočanstvo (njezina je baka bila ropkinja i svjedokinja linča) rasizma kojem je i sama svjedočila.

    Sve su izvedbe uvrštene na ovaj album osjećajne i profinjene, uvjerljive i sugestivne, svježe i privlačne, visoke estetske razine, iako suzdržanije nego na koncertima. Naime, na nastupima na kojima su ih izvodili nošeni ovacijama publike one su dužeg trajanja uz prepuštanje trenutnom nadahnuću, s više žara, spontanosti i komunikacija, te vatrenijim, luđim solima svih članova benda, posebice Cartera koji im se prepušta u bespoštednom ‘ratu’ s bilo kojim od saksofona ili klarineta koje svira, što je definitivan razlog da se nadolazeći koncert u Rovinju ne smije propustiti.

    Davor Hrvoj (Preuzeto iz časopisa Hi-Fi, br 80/2010)

    Muziku podržava