Basom protiv tenkova

    2973

    Asian Dub Foundation

    Tank

    Datum izdanja: 28.02.2005.

    Izdavač: Labels / Dallas Records

    Žanr: Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Flyover
    2. Tank
    3. Hope
    4. Round Up
    5. Oil
    6. Poewrlines
    7. Who Runs The Place
    8. Take Back The Power
    9. Warring Dhol
    10. Tomorrow Begins Today
    11. Melody 7

    Sa svakim novim albumom i live nastupom, inicijali ADF sve više označuju integritet, političku angažiranost i fuziju različitih ritmova i glazbenih stilova. Još od izdavanja prvog albuma 1996., “Facts And Fiction”, ADF zajednica (naziv koji im puno bolje odgovara nego bend ili grupa) neprestano se razvija u smjeru novih projekata, bilo da se radi o kampanjama usmjerenim na borbu protiv rasizma, o anti-globalističkim prosvjedima ili drugim politički angažiranim djelatnostima.

    Najnoviji projekt u koji se ADF upustio nakon završetka snimanja ovog albuma je stvaranje i izvođenje opere koju je od njih naručio The English National Theatre, a koja govori o životu libijskog vođe Gadaffija.

    Svi članovi ADF-a rođeni su u Engleskoj kao djeca roditelja imigranata, a njihovo porijeklo osjeća se u glazbi koju proizvode, glazbi koja osim elektronskim ritmovima, punk rockom i hip hopom, obiluje i istočnjačkim ritmovima i melodijama. Ova fuzija različitih zvukova je, pored politički angažiranih tekstova koje mnogi vole uspoređivati sa briljantno ciničnim i oštrim komentarima The Clasha, zaštitni znak ove zajednice čija se postava mijenja sa svakim novim albumom.

    Muziku podržava

    Kada je Deedar Zaman, londonski MC i jedan od začetnika ADF, odlučio da mu je dosta, mnogi su mislili (a neki to još uvijek i misle) da se rupa stvorena njegovim odlaskom iz ADF-a nikada neće popuniti. To su prvo pokušali MC-i Spex i Aktar, odškolovani na istim temeljima londonske glzbe kao i Deedar, koji su se ADF-u priključili na njihovom četvrtom albumu “”Enemy Of The Enemy”. Na “Tank” osvježenje u postavi skriva se iza imena Ghetto Priesta, dub-reggae pjevača African Head Chargea, koji je već i prije surađivao s ADF-om i čiji vokal neodoljivo podsjeća na velikog jamajkanskog vokalista Horace Andyja. Ghetto Priest uspio je na albumu zasjeniti sve ostale članove, a pjesme koje je on otpjevao zvuče onako kako bi voljela da ADF zvuči i u budućnosti.

    Političke angažiranosti ni na ovom albumu ne nedostaje, što je vidljivo već i iz samog naziva albuma. “Tank” je album koji govori o svijetu zaraćenom zbog ekonomskih interesa kao što je nafta (“Oil“), o diktatorima koji zloubotrebljavaju svoju moć (“Take Back The Power“), o situaciji u Pakistanu i Bangladešu (“Warring Dhol“).

    I na ovom albumu ADF ostaje sinonim za glazbeni labaratorij u kojem se međusobno isprepliću oštri tekstovi i političke poruke s reggae, hip hop, punk rock i dub ritmovima, sve to začinjeno dubokim zvukovima basa. Također, ovo je najelektronskiji album ADF-a dosad i kao takav meni možda i najdraži. Takav zvuk sadrži želju ADF-a da stvore glazbu koja će podjednako okupirati tijelo i um, te podići razinu osvještenosti ljudi, ali ovog puta na plesnom podiju, jer je to jedino mjesto na kojem sve razlike nestaju. Izgleda da je glazba još uvijek najbolje i jedino sredstvo masovne mobilizacije. ADF će svoju mobilizaciju vršiti sve dok i posljednja dionica ne bude odsvirana.

    Muziku podržava