Agresija kao društvena sudba

    878

    Lost Society

    Terror Hungry

    Datum izdanja: 04.04.2014.

    Izdavač: Nuclear Blast

    Žanr: Thrash Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Spurgatory
    2. Game Over
    3. Attaxic
    4. Lethal Pleasure
    5. Terror Hungry
    6. Snowroad Blowout
    7. Tyrant Takeover
    8. Overdosed Brain
    9. Thrashed Reality
    10. F.F.E.
    11. Brewtal Awakening
    12. Mosh It Up
    13. Wasted After Midnight
    14. You Can’t Stop Rock’n’Roll (bonus track)

    I dok ikone subžanra i dalje suvereno vladaju svjetskom thrash scenom, pojavljuje se sve više mladih bendova koji ih slijepo slijede i vrijedno skupljaju mrvice koje im ostavljaju starije kolege.

    Iako je tako nešto dosta teško precizirati, jer to u pravilu ovisi o
    ukusima ili afinitetima prema nekim izvođačima, dojam je da bi, recimo,
    Suicidal Angels i Fueled By Fire, svaki sa svoje strane Atlantika, mogli
    biti jedni od predvodnika novog vala thrasha. Tako je bilo donedavno,
    no nakon što je snimio i objavio dva studijska albuma, lako bi se moglo
    dogoditi da se u borbu za vrh umiješa i Lost Society.

    Tek nešto malo više od godinu dana prošlo je otkako su se ovi finski adolescenti predstavili thrash metal svijetu debitantskim albumom “Fast Loud Death”. Manje-više konvencionalno izdanje očito je palo na plodno tlo u periodu tko zna koje po redu inkarnacije thrash metala i trebalo je brže-bolje na svijet donijeti njegovog nasljednika. Koliko god da se svi skupa trudimo ne nametati takve stvari, no breme ‘drugog albuma’ bendovi će vječno nositi na svojim plećima. U stvari, samo neki vječno, a neki baš i ne. Ili uopće ne. Neće oni kojima je uspjelo ponoviti ili, još bolje, nadmašiti sve što su napravili s debitantskim albumom, a u tu se kategoriji ubraja i Lost Society.Momci su, naime, napravili bolji album od prethodnika, koliko god da se to u skučenim vremenskim okvirima njegova nastanka možda i nije očekivalo. Prije svega, za one koji ih možda nisu čuli, treba reći da se radi o vrlo žustrom bendu, kojeg bi mogli povezati s Exodusom, a možda i još više s Overkillom. Ovo je 100 % agresivan, zamračeni thrash metal bez pardona i bez ikakvih ustupaka.

    U odnosu na prethodnika, “Terror Hungry” ima više energije, pa iako mu je formula slična, povećana je i pojačana je snaga, moć i autoritativnost. Isto tako, album je znatno duži od prethodnika (53:31), oko polovice pjesama traju četiri ili više minuta, pa je samim tim otvorena mogućnost da se u njih ukrca još više bijesnih, gotovo nasilnih riffova i ljutitih zavijajućih solaža, koje imponiraju brzim promjenama tempa i prijelazima između zaluđenih riffova i ubojitih solaža.

    Muziku podržava

    A to su momci dosta dobro napravili i zahvaljujući intenzitetu događanja koje je u rastu tijekom cijelog albuma, otklonili mogućnost da postane dosadan. Samim tim jer u pjesmama možemo naći i melodijskih linija, groove sekcija ili pak punk obrazaca, što ih čini, bar malo, međusobno drugačijim. Također, tu su izuzetno, maksimalno razdražljivi, praktički hajkačko-huškački vokali, batinajući bubnjevi i vrlo gasni, izražajni i potentni basevi, koji dodatno nadražuju dinamiku albuma. Da ovo nije nikakva mladenačka zaigranost, već istinsko riganje vatre, pokazuje i sam omot albuma, s mladićem punim strasti i gladnim za agresijom.

    Game Over” i “Thrashed Reality” razorne su pjesme, koje zorno prikazuju i potvrđuju tezu da thrash ima najjače korijene u punku, a “Attaxic”, “Lethal Pleasure”, “Terror Hungry” i “F.F.E” tipični su, britki naslovi, puni nepatvorene thrash energije.

    Tyrant Takeover” i “Overdosed Brain” neke su od dužih pjesama, s pojačanim melodijskim sektorom, groove segmentima, izraženijim pratećim vokalnim višeglasjima, odličnom gitarskom sinergijom, te s fade-out solažama. Naslovima “Brewtal Awakening“, a još više bonusu “You Can’t Stop Rock’n’Roll“, možemo pripisati veliki utjecaj speed rocka i samim time ih svrstati u kategoriju ‘drukčiji od ostalih’.

    Dobro su to momci napravili, nema se tu puno toga za prigovoriti, osim uobičajene konvencionalnosti najvećeg dijela koncepta zvuka, no kako thrash baš i ne nudi preveliki prostor za inovacije, to i nije nekakav minus. Opak, pakostan, agresivan i kotrljajući je ovo thrash metal album, u kojeg bi se lako mogli zaljubiti i stariji fanovi ovog metalnog kraka. A mladima bi mogao, u najmanju ruku, poslužiti kao prolaz za ulazak u svijet ozbiljnijeg, originalnog thrasha ’80-ih. Gdje će dobiti, ako će ih nešto tako zanimati, puno vjerodostojnije i uvjerljivije odgovore na vječno pitanje “Kako je sve to započelo“?

    Muziku podržava